Patolojide kullanılmak üzere düzenlenmiş, minimum test tekrar aralıklarının belirlenmesi konusundaki ayrıntılı son rapor
Yazan: Admin Yayın Tarihi: Okunma

Sayın Meslektaşlarımız

Testin analitik performansındaki problemler tanı hatalarına katkıda bulunmakla beraber tanı hatalarının esas nedenlerinin laboratuvar testlerinin aşırı kullanımı, yeterince kullanılmaması ve uygun testlerin istenmemesi olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvar Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından akılcı test istemi , test algoritmalarının oluşturulması , panik değer bildirimi gibi konularda çalışmalar başlatılmış olup bu çalışmalar devam etmektedir. 

Sizlere ‘’The Royal College of Pathologists,  The Association for Clinical Biochemistry and Laboratory Medicine ve The Institute of Biomedical Science’’ tarafından 2015 yılında hazırlanmış  ‘’Patolojide kullanılmak üzere düzenlenmiş, minimum test tekrar aralıklarının belirlenmesi konusundaki ayrıntılı son rapor’’ adlı dökümanın Türkçe çevirisini hazırladık. Bu dökümanda sık görülen hastalıkların tanı ve tedavi izleminde yer alan biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji testlerinin istem aralıkları verilmiş ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Dökümanın yürütülmekte olan çalışmalar için bir fikir vermesi ve kaynak olması açısından önemli olduğuna inanıyor, iyi çalışmalar diliyoruz. 

Saygılarımla
Prof.Dr.Dildar Konukoğlu
Başkan

 

Kitapçığı İndirmek için Tıklayınız (Not: Kullanıcı Girişi gerektirir.)

Top
  • Sosyal Medya Adreslerimiz