Duyurular

ULUSLARARASI AZERBAYCAN LABORATUVAR TIBBI KONGRESI VE LABORATUVAR FUARI (AZLTK & LAB EXPO 2023) ARDINDAN

    Azerbaycan Klinik Laboratuvar Uzmanları Derneği  tarafından düzenlenen "1. Uluslararası Azerbaycan Laboratuvar Tıbbı Kongresi ve Laboratuvar Fuarı (AZLTK & LAB EXPO 2023) 3-5 Mayıs tarihlerinde Bakü'de yapıldı. Kongre: Azerbaycan’ın laboratuvar alanında ilk uluslararası kongresi olması ve Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’e adanmış olması nedeni ile  ayrıca önem taşıyordu.

    Kongrenin biyokimya programının hazırlanmasında Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği olarak Azerbaycan Klinik Laboratuvar Uzmanları Derneği ile işbirliği içinde heyecan ve şevkle çalıştık. İnanıyoruz ki bu işbirliği zamanla artacak ve ülkelerimiz arasında laboratuvar tıbbının gelişmesi için kurulan köprülerin  sağlamlaşmasına daha fazla aracılık edecektir.  

    Üç farklı salonda yapılan kongrede laboratuvar tıbbının 3 temel alanı olan Biyokimya, Mikrobiyoloji, İmmünoloji ve Genetik ve Patoloji alanlarına ilişkin konferanslar ve paneller düzenlendi. Yaklaşık 500 kişiyi bulan yoğun bir katılımcı ile kongrenin ilk günü açılış konuşmalarında KBUD ile beraber ülkemizde tıbbi laboratuvar alanında hizmet veren KLİMUD, Patoloji Fedarasyonu ve Tıbbi Genetik  derneklerini temsilen konuşmaların yapılması ayrıca önemliydi. 19 firmanın sponsorluğunda gerçekleştirilen kongrede Türkiye ve Azerbaycan dışında Rusya, Çin, Almanya ve Kazakistan’dan konuşmacılar yer aldı. Biyokimya programında hematoloji, endokrinoloji, analiz yöntemleri, yeni doğan ve yaşlılık metabolizması, preanalitik süreç, kardiyoloji, kan gazları, böbrek hastalıkları ve vitamin konularının   yer aldığı panel ve konferanslarda  bilgi ve deneyimler paylaşıldı. Dernek temsilcileri ile Azerbaycan’ın Tabip Kurumu ziyaret edildi ve bilgi paylaşımında bulunuldu; sorunlar ve önerilerimiz aktarıldı. Kongre boyunca   KBUDEK standımız ve dağıtılan kitaplarımız  büyük ilgi gördü. Kalite Kontrol kursumuzda 115 katılımcı ile iç ve dış kalite kontrol çalışmaları hakkında hem teorik hem de uygulamaya yönelik bilgiler verildi.

Kongre düzenleme kurulu Türkiye’den gelen konuşmacıları çok güzel ağırladı. Düzenleme kurulu başkanlarına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.  KBUD olarak  önümüzdeki süreçler de de dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile ilişkilerimizin artarak devam etmesi ve Azerbaycan’daki meslektaşlarımız ile bilgi ve deneyimlerimizin aktarılacağı zeminlerin oluşturulması için desteğimiz  artarak devam edecektir.  

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.